HDP’li Kenanoğlu: Türkiye masa siyasetine dönmeli

img
İSTANBUL - HDP Milletvekili Ali Kenanoğlu, Türkiye’nin dış siyasette her türlü gerilim politikasından vazgeçip barışçıl bir politikayla masa siyaseti izlemesi gerektiğini ifade etti. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan ile devlet arasında 2013-2015 yılları arasında yürütülen diyalog sürecinin sonlandırılmasının ardından iktidarın özellikle dışta izlediği politikalar ülkeyi içinden çıkılmaz bir hale sürükledi. İktidarın ülke ekonomisini de krize sürükleyen politikalarındaki ısrarı, mevcut durumu daha da vahim hale getiriyor. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, iktidarın bölgede, ülkede ve Ortadoğu’da sürdürdüğü savaş politikalarını değerlendirdi. 
 
Diyalog sürecinin bitirilmesiyle iktidarın Kürtlere yönelik izlediği politikanın birbiriyle doğrudan bağlantılı olduğuna işaret eden Kenanoğlu, Suriye ve Federe Kürdistan Bölgesi’ne yönelik yapılan operasyonların da bundan kaynaklandığını söyledi. 
 
İktidarın, Suriye savaşının başlamasıyla bölgedeki Kürt güçlerinin ÖSO benzeri bir yapı içerisinde rejime karşı savaşması istemi olduğunu söyleyen Kenanoğlu, “Ancak Kürt güçlerinin oradaki tavrı çok netti. Kürtler kendi bulundukları coğrafyada halkları ile oluşturdukları yapıda, kendilerini korumak ve oluşacak saldırılara cevap vermeye dönük bir politika izledi. Bundan başka bir savaş politikası izlemeyi reddediyorlardı. Fakat Suriye'de, İran'da, Irak'ta, yani Türkiye dışındaki bölgelerde Kürtlerin daha özgür bir yaşam alanı oluşturması doğal olarak Türkiye'yi etkileyecekti. Bundan kaynaklı olarak öncelikle çözüm sürecinin bitmesi, masanın devrilmesiyle savaş süreci başladı. Erdoğan bu süreçten sonra derin devlet yapılanmasıyla kendisini ortaklaştırdı ve onun üzerinden hem içeride hem de dışarıda bir savaş siyaseti politikası uyguladı. Bu anlamıyla Rojava, Suriye ve Irak Kürdistan coğrafyasında izlediği politikaların tamamı, bir savaş siyasetine ve Kürde dönük bir imha politikasına dönüştü” dedi.
 
‘BARZANİ BÜYÜK HATALAR YAPIYOR’
 
Federe Kürdistan Yönetimi Başkanı Neçirvan Barzani’nin Türkiye ziyaretine değinerek, bunun çok büyük bir hata olduğuna vurgu yaptı. Kenanoğlu, “Türkiye’de, Ortadoğu’da ve dünyanın her tarafında Kürt Ulusal Birliğinin sağlanması için çalışmalar yürütülüyor. Kürtlerin bulundukları tüm coğrafyalardaki kurtuluşunun tek çözümü bu ulusal birliğin sağlanmasından geçiyor. Ancak bölgesel bir güç olabilirlerse kazanımlarını ve haklarını elde etmiş olabileceklerdir. Ama burada kısa vadeli çıkarlar peşinden koşarak, Kürt siyasetinin çıkarına olan ilişkileri reddetmek çok ciddi sıkıntılara yol açıyor. Türkiye'nin bölgede Neçirvan Barzani yönetimi dışında hiçbir dostu yok. Buradan bile bir sonuç çıkartmak gerekiyor. Barzani hükümeti bu işi kısa vadeli bir çıkara dönüştürmek yerine, Kürtlerin kazanımlarına kasteden bir uygulamalara karşı çıkmaları gerekiyor” diye konuştu.
 
ALTERNATİF HAREKET ÇABASI
 
AKP’nin içeride de HDP'nin gücünü kırmak için alternatif hareketler oluşturmaya çalıştığını belirten Kenanoğlu, iktidarın bir bütün olarak “Kürdü parçalama”, Kürtlerin bir araya gelmesini engelleme ve “kendi Kürdünü yaratarak asimilasyon politikalarını derinleştirmek istediğini ifade etti. İktidarın asimilasyon politikalarına karşı duran Kürtleri “terörist” ilan ederek, savaş siyasetini derinleştirmeye çalıştığına değinen Kenanoğlu, “Ama bu politika ne Türkiye'nin hayrınadır ne de Irak Kürdistan’ının hayrınadır. Türkiye'nin bölgedeki yayılmacı politikaları ve sırf Kürtler bir özerk yönetim oluşturmasın diye yaptığı operasyonlar, bölgenin kan revan içerisine dönmesine sebep oluyor” diye belirtti.
 
KÜRDE DÜŞMANLIK
 
“Türkiye yayılmacı politikalarını neden Kürtler üzerinden geliştiriyor?” diye soran Kenanoğlu, şöyle devam etti: “Çünkü Türkiye’de oluşturulan bir Kürt düşmanlığı politikası var. Bu düşmanlık üzerinden bir destek alıyor. Dolayısıyla Türkiye’de bir muhalif tutum yok. HDP dışında yanlış yapıyorsunuz diyen kimse yok. Kürtlere saldırdığı zaman bir kahramanlık edebiyatı oluşturuyor ve milliyetçi Türk-İslam sentezci yapılardan onay alıyor. Böylelikle Suriye topraklarına girme, Irak'a müdahale imkanı oluşturuyor. Şimdi bu ilişkide Federe Kürdistan yönetiminin bunu görmesi lazım. Türkiye'nin içerisindeki durum neden bu hale geldi, bir bütün olarak bunu ele alması gerekiyor. Ve kesinlikle Federe Kürdistan yönetiminin, Barzani yönetiminin Türkiye'ye tutum alması gerekir. Bu yapılan siyasetle hiçbir şekilde bu sonuç alınamaz. Belki kendi kişisel menfaatleri güvence altına alınabilir ama bir bütün olarak Kürt halkına büyük bir düşmanlık etmiş olurlar.”
 
İÇ SİYASET MALZEMESİ
 
Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de politikalarını değerlendiren Kenanoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye burada geri adım atmak zorunda kaldı. Çünkü orada başka bir şeyle karşı karşıyalar. Kürde saldırmak kolay. Kürde saldırarak hem Türkiye iç kamuoyunu arkasına alıyor hem de bölgede Kürtleri boğmak isteyen yapıların desteğini alıyor. Libya’da, Akdeniz’de böyle değil. İktidar tamamen iç politikaya oynama üzerinden bir siyaset izliyor. Erdoğan'ın sürekli bir dış güçlerin tehdidine ihtiyacı var. Bu yüzden de gerilim siyaseti, komşularla iyi olmama politikası, herkesle gerilim politikası yürütmesi iç siyasette kullanabileceği bir malzeme haline dönüşüyor.”
 
‘HALKLARIN YARARINA DEĞİL’
 
İktidarın içeride ve dışarıda hiçbir şekilde barışçıl siyaset izlemediğini belirten Kenanoğlu, şöyle konuştu: “Çünkü Türkiye normalleştiği takdirde AKP'nin yaşama şansı yok. Hayatta kalma, ülkeyi yönetme şansı yok. AKP'nin ülkeyi yönetilmesi için sürekli gerilim politikaları üretmek zorunda, buna mecbur. İnsanlar artık geçinemiyor. Bunun getirdiği sosyal patlamalara karşı bunlar şuanda baskılanıyor. Nereye kadar baskılanır ayrı bir tartışma ama biraz gevşek bıraksalar, bugünden sonra itirazlar başlar. Türkiye'nin siyaseten normalleşmesi yerine, kendi iktidarının devamını sağlayabilecek içeride ve dışarıda baskıcı politikayı sürdürmeyi tercih ediyorlar. Bu hiçbir şekilde Türkiye ve bölge haklarının yararına değildir.”
 
‘MASA SİYASETİNE DÖNMELİ’
 
Türkiye'nin artık barışçıl bir politikaya dönmek zorunda olduğunun altını çizen Kenanoğlu, “Bu gerilim ve çatışma siyasetini sona erdirmek durumundayız. Gerek Kürdistan coğrafyasındaki halklara yönelik, gerekse Ege ve Akdeniz’deki yaşayan insanlara yönelik her türlü gerilim politikasında vazgeçip, barışçıl bir politikayla masa siyaseti izlenmelidir. Silahların konuştuğu bir yerde siyasetten bahsedemezsiniz. Türkiye’nin masa siyasetine dönmesi gerekiyor. Biz bunun dillendiricisi ve takipçisi olmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.
 
MA / Ferhat Çelik

Diğer başlıklar

17:11 SHP eski Genel Başkanı Karayalçın’dan HDP’ye ziyaret
17:02 Rosa Kadın Derneği üyelerinin duruşmaları görüldü
16:29 Bahçeli’den AYM açıklaması: Yerine Divan-ı Ali kurulmalı
16:18 Servet Turgut’un kardeşi: Bu zülüm bitsin
16:03 Maden işçileri Ankara'ya yürüyecek
16:00 Turgut’un helikopterden atılması TT oldu
15:36 Servet Turgut için pankartlı eylem
15:33 Gazeteci Kuray serbest bırakıldı
15:26 'Turgut'un failleri yargılanana kadar bu dava kapanmayacak'
15:01 Hakkari Belediyesi Eşbaşkanı Karaman tahliye edildi
15:00 Egitim Sen: Eğitim dönemi hak gasplarıyla başladı
14:49 Servet Turgut toprağa verildi
14:44 Vekiller emniyet önünde: HDP düşmanlığıyla iktidarda kalamazsınız
14:43 Protestolar 6'ncı gününde: Size boyun eğmeyiz
14:27 Sağlıkçılara maske ve fiziki mesafe soruşturması
14:22 Paşinyan: Karabağ'ın bağımsızlığı gündemimizde
13:53 Diyarbakır’da gözaltı sayısı 14’e çıktı
13:40 Kaçırılan HDP’li Büşra Kuyun’un suç duyurusuna takipsizlik
13:16 Silivri Cezaevi’nde çamurlu su veriliyor
13:14 Gazeteci Akman hakkında yakalama kararı
12:49 İfadeye çağrılan kişi gözaltına alındı
12:37 Ayhan Bilgen gözaltında istifasını açıkladı
12:14 Tutuklu Yıldız: Paslı suyla banyo yapıyoruz
12:09 Besta'da 3 aydır süren yangınlarda 21 bölge küle döndü
11:56 DBP eski Eş Genel Başkanı Arslan tahliye edildi
11:54 Gazeteci ve yazarlardan HDP’ye destek çağrısı
11:49 Yeneroğlu: Hukuk olsaydı İçişleri Bakanı hesap verirdi
11:36 Bir yılda 74 bin yeni milyoner
11:25 Pülümür'de trafik kazası
11:21 Dağ’ın davası ertelendi
11:15 Erdoğan AB liderlerine mektup gönderdi
11:04 Lice’de askeri operasyon
11:01 Dış ticaret açığı yüzde 168 arttı
10:51 ORÇEV: Suyumuzun ardından yollarımızı da zehirliyorlar
10:31 791 kadın HDP’lilerin bırakılmasını istedi
10:31 Silvan’da şüpheli ölüm
10:31 İnsan ve Özgürlük Partisi 29 aydır kurulamıyor
10:22 Yazar ve edebiyatçılardan gözaltı tepkisi
10:18 Trump ve Biden arasında ilk düello
10:15 Azeri gazeteci Geybullayeva: Barışa uzağız
09:20 Helikopterden atılan Servet Turgut yaşamını yitirdi
09:18 Savcı tecavüz edenleri değil uğrayanı sorguluyor
09:16 Özcan: ABD, Türkiye'nin kaygılarını en aza indirecek bir yapı istiyor
09:08 Gazeteci Berekat: Efrîn, Girê Spî ve Serêkanîyê’de insanlık suçları işleniyor
09:08 240 haneli mahalleye 22 yıldır hizmet verilmiyor
09:08 'Doğayla uyumlu olmazsak daha ağır salgınlar yaşayabiliriz'
09:07 Ağrı'da kadın cinayetlerini hem devlet hem aile kapatıyor
09:06 'Yaşam hakkımız için tecridi kıralım'
09:05 Amatör futbolcular çözüm bekliyor: Gündelik işlerde çalışıyoruz
09:05 Tarihi köprü ağır tonajlı araçlardan zarar gördü
09:05 Danzikyan: Türkiye, Libya ve Suriye’de umduğunu bulamadığı için Ermenistan’a yöneldi
09:03 Van'da 7 ayda 416 işyeri kapandı
09:02 Şenyaşarların avukatı: Gerçekler için duruşmayı sahiplenin
09:01 Hasta mahpuslara veda hakkı bile tanınmıyor
09:01 ‘Herkes HDP’ye yönelik saldırılara bent olmalı’
09:01 Diyarbakırlılardan ulusal birlik çağrısı: Kürt partileri bir araya gelmeli
09:00 30 EYLÜL 2020 GÜNDEMİ
07:43 Diyarbakır’da ev baskınları: Gazeteci Boltan gözaltına alındı
01:02 Önder’in ifadesi tamamlandı: Savcılık kapattığı soruşturmayı da dosyaya ekledi
29/09/2020
22:28 Konya'da 3.8 büyüklüğünde deprem
21:32 Çocuğa şiddet uygulanan kuran kursu kapatıldı
20:31 Kalın ile O'Brien telefonda görüştü
20:09 Gözaltında olan 2 HDP'liye avukat kısıtlılığı
20:07 Osman Kavala hakkında ikinci iddianame hazırlandı
19:37 Kovid-19’dan 68 kişi daha hayatını kaybetti
18:49 Mor Dayanışma: Pandemi toplumsal cinsiyet eşitsizliğini derinleştirdi
18:27 Urfalı kadınlardan HDP ile dayanışma
18:16 Aydın, yazar ve hukukçulardan HDP’ye ‘üye ol’ çağrısı
18:10 Turgut'un gözaltına alındığı belirtilen yerde kayalık çıkmadı!
17:56 Cizre'de 12 yıl sonra 8 kişiye 24 yıl ceza
17:52 HDP’ye destek artıyor: İktidar halk desteğini kaybediyor
17:37 Ermenistan Savunma Bakanlığı: Türkiye Ermenistan'a ait savaş uçağını vurdu
17:02 HDP'den hukukçulara 'adalet mücadelesi' çağrısı
16:30 STÖ'lerden HDP’ye dayanışma ziyareti
16:10 Gözaltındaki siyasetçilerin emniyet ifadeleri başladı
16:03 Haber-Sen: Teftiş kurulu raporlarıyla 15 PTT emekçisi ihraç edildi
16:03 Savaş uçakları Amediye kırsalını bombaladı
15:47 Kızı için Akbil basmadığı gerekçesiyle saldırıya uğradı
15:40 AYM, Kavala kararını erteledi
15:37 Eğitimciler taleplerini sıraladı
15:20 Dersim’de ‘HDP’ye üye ol’ çağrısı
15:04 Buldan Kars’ta: Kobanê eylemlerinin sorumlusu AKP’dir
14:57 İnşaat işçileri haklarını talep etti
14:38 Kerestecioğlu: Arkadaşlarımıza bayat yemek veriliyor
14:17 Sağlık sendikaları: Eşit uygulama ilkesi ihlal edildi
14:06 Safitürk'ün ailesi: Olayın içinde emniyet amiri var
14:01 DAD Genel Başkanı: İktidar kendi sonunu hazırlıyor
13:35 'HDP umuttur, umut susturulamaz'
13:35 Mersin'de gözaltılar protesto edildi
13:21 İstanbul’da dolu yağışı
12:54 Üç yıl boyunca kendisini taciz eden erkeği teşhir etti
12:41 Dünyadan HDP ile dayanışma açıklamaları
12:35 Şırnak Cezaevi’nden 7 tutuklu sevk edildi
12:32 Mardin’de HDP’nin açıklamasına engelleme
12:23 Başaran: Mücadeleyi büyüteceğiz
12:13 Albayrak’ın YEP açıklamasına ekonomistlerden yorum: Alice harikalar diyarında
12:05 Kars'ın giriş-çıkışları HDP'lilere kapatıldı
11:49 Avukatlardan İmralı için başvuru
11:49 Tutukluluğa devam kararı: Gerekçe mükerrer soruşturma
11:28 6-7 Eylül Pogromu ‘kaba ve yaralayıcı’ bulundu