Cinayetlere tepki gösteren kadınlara para cezası

  • kadın
  • 09:00 15 Eylül 2020
  • |
img
MERSİN - Kadın cinayetlerine tepki göstermek amacıyla yapılan açıklamaya katıldıkları için aralarında SYKP Eş Genel Başkanı Canan Yüce’nin olduğu 5 kadına para cezası kesildi.
 
Muğla’da Pınar Gültekin’in katledilmesi üzerine kadın cinayetlerine dikkat çekmek amacıyla Mersin’in Pozcu ilçesinde 21 Temmuz’da yapılan açıklamaya katılan kadınlardan 5’ine toplam bin 960 TL para cezası kesildi. Mersin İl Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü tarafından, aralarında Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Canan Yüce’nin de bulunduğu 5 kadına kesilen para cezasına ise, “kabahatler kanununa muhalefet” gerekçesi gösterildi.  
 
YÜCE’DEN TEPKİ  
 
SYKP Eş Genel Başkanı Canan Yüce, kadın cinayetlerine karşı yapılan açıklamada çevreye herhangi bir rahatsızlıklarının olmadığına dikkati çekerek, “Esas rahatsızlık kadınların her gün sokak ortasında vahşice katledilmesidir. Kadınların tacize uğraması, bununla ilgili önlem alınmaması, katillerin sokakta elini kolunu sallayarak gezmesi ve bunun cezasız kalmasıdır” dedi. “İktidar katilleri dışarı salarak, cinayetlerinin üstünü kapatmaya çalışarak bu süreci yürütebileceğini düşünüyor” diyen Yüce, kendilerinin ise bu durumu görünür kılmak için her gün sokaklarda olduğunu ifade etti. Yüce, “Asıl cezanın sesimizi bastırmak için geldiğinin farkındayız” dedi.
 
CEZALARIN AMACI
 
Ülkede kadınların hem fiziksel hem psikolojik hem de ekonomik şiddete maruz kaldığını kaydeden Yüce, “Birçok kadın arkadaşımız hem işsiz hem de kendi geçimini sağlayamıyor. Böyle cezalar vererek kadınların sokakta sesini kısmaya, kadınları tekrardan evlere kapatmaya çalışıyorlar. Herhangi bir tehditle veya zorla mücadeleden vazgeçmeyeceğiz. Çünkü kadınlar her gün canlarıyla bedel ödüyor” diye konuştu. Yüce, her eylem sırasında polislerin “ceza yazacağız” tehdidiyle karşılaştıklarını, ancak bu durum karşısında yılmayacaklarını vurguladı. 
 
‘AMAÇ SOKAKTAN ÇEKMEK’ 
 
Para cezası kesilenlerden Mersin Kadın Platformu üyelerinden Zeynep Kaya ise, platformlarının yıllardır şiddete ve istismara karşı mücadele verdiğini söyledi. Kaya, cezanın “yıldırma politikası” olduğuna dikkati çekerek, “Kadınları alandan geri çekmek için para cezaları kesiyorlar. Bu tarz engellemeler kadınların sokaklardan çekilmesini sağlamaz. Giderek artan bir şiddet var ve bu şiddet devletin desteklediği bir şiddettir. Böyle bir süreçte bizleri sokaktan çekmek için bu uygulamalar yapılıyor” değerlendirmesinde bulundu.  
 
“Şehrin her alana ifade özgürlüğü için kullanılacak bir alandır” diyen Kaya, şöyle devam etti: “Bizi şehrin uç noktalarına gönderiyorlar. Basın açıklaması ve eylemlerimizi sokaktaki halka ulaşmak ve derdimizi anlatmak için yapıyoruz. Ama belirlenen 5 nokta halka ulaşamadığımız yerler. Bunun için biz de bunun dışında yerleri kullanıyoruz.”
 
MA / Ömer Akın