• img

  Suriye'de yakın zamanda barış ve huzur yok

  Bölgesel gerici güçler ile uluslararası aktörlerin oyun sahasına dönüşen Suriye’de barış ve huzurun uzak bir gündem olarak duruyor. Eyn İsa ve İdlib’de düğüm çözülmeden DAİŞ yeniden rejime saldırarak, sahneye çıktı.

 • img

  Beyazlara gelince ABD polisinin eli armut mu topluyor?

  Binlerce kez şahit olduğumuz “trigger happy” Amerikan polisi, cebinden kimlik, telefon ve hatta bir adet elma çıkaran siyahlara uyarısız ateş etmekten imtina etmemesiyle biliniyor.

 • img

  Eyn Îsa’ya yönelik saldırıların amacı ne?

  Türkiye’nin desteklediği SMO'ya bağlı grupların Eyn Îsa kentine yönelik saldırılarına karşı QSD ile Rusya ve Şam hükümetinin askeri yetkilileri arasında anlaşmaya varıldı. Eski DAİŞ unsurlarının da kullanıldığı saldırıların amacı, Rakka'ya cephe açıp, Kobanê'yi kuşatmaktı.

 • img

  Toplum ‘acı reçete’, yüksek faiz ve borç kıskacına alındı

  AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın “daha fazla katkı” beklediği borç batağındaki toplum, yoksulluk, işsizlik, yüksek faiz ve sonunda kesilecek “acı reçete” kıskacında.

 • img

  Dominik’ten Diyarbakır’a: Üç kız kardeşin mücadelesi

  Figen, Sertaç ve Gülistan Ekti kardeşler, özgürlük ve var oluş mücadeleleriyle kız kardeşlerin mücadelesini günümüze taşıyor. “Evde üç kız kardeş, sokakta üç yoldaş olduk” diyen Gülistan Ekti, “Mirabal Kardeşlerden habersizdik ama burada da Kürt kadınları destansı bir mücadele veriyor” dedi.

 • img

  Bir özsavunma hikâyesi!

  Nebahat İşçi, 14 yaşında zorla evlendirildi. İşkenceye varan erkek şiddetine karşı yıllarca direndi ve bugün “Em xwe diparêzin” kampanyasıyla kapı kapı gezerek kadınlara kendilerini nasıl savunacaklarını anlatıyor.

 • img

  Eril Meclis'te kadın mücadelesi

  Seçilmiş 23 kadın hakkında 521 fezleke hazırlandı. Birinin dokunulmazlığı kaldırıldı, sekizinin vekilliği düşürülmek isteniyor. Dilan Dirayet Taşdemir, Meclis'i “Oldukça eril, bazen meydan savaşına dönüşen bir platform” olarak tanımladı.

 • img

  İstihdamın görünmeyenleri!

  Çalışma koşullarının zorluğu ile birlikte günlük işleri de omuzlayan tarım işçisi kadınlar, kayıt dışı çalışmanın getirdiği birçok hak gaspıyla karşı karşıya. Hem evde hem de tarlada şiddete maruz kalan kadınlar, haklarını aradıklarında ise işsizlikle tehdit ediliyor.

 • img

  İdlib’den sessizce çekilmenin altında ne var?

  Türkiye, İdlib’de Morek'ten sonra Şir Mağar'daki askeri gözlem noktasından da çekildi. Çekilmeye ilk başta tepki gösteren paramiliter gruplar bir anda sessizliğe büründü. Kürt karşıtı Türkiye’nin bu güçleri yeni hedefler üzerinden motive ettiği biliniyor.

 • img

  'Erkekliği' rahatsız eden ses!

  Günde en az 4 kadının katledildiği Türkiye’de, yıl boyunca yan yana gelerek, ortak mücadeleyi büyüten kadınların erkek-devlet şiddetine yanıtı net oldu: “Eşit ve özgür bir yaşam inşa edilinceye kadar sizi rahatsız etmeye devam edeceğiz.”

 • img

  İmralı’ya 21 yılda bin 770 başvuru: Tecrit egemen güçlerin kararıyla sürüyor

  İmralı’da 21 yıldır tutulan Öcalan’la görüşmek için avukatların yaptığı bin 770 başvurunun bin 352’si reddedildi. Avukat Emran Emekçi, mutlak tecridin egemen güçlerin kararıyla uygulandığını, Türkiye’nin ise Öcalan’ın dediği gibi “bekçilik” görevini sürdürmeye devam ettiğini söyledi.

 • img

  Öcalan'ın çözüm ısrarı

  Türk-Kürt çatışmasını derinleştirmeyi amaçlayan tüm girişimlere rağmen barışta ısrar eden PKK Lideri Abdullah Öcalan, bu ısrarını İmralı’da da sürdürdü. Çözümün kapısını aralayacak projeler üreten Öcalan’ın uzattığı barış eli her defasında havada bırakıldı.

 • img

  Anadolu Ajansı neden 25 saat istifa haberini geçmedi?

  Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın tartışılmaya devam edilen istifa metni, 2014 yılında Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı’nca hazırlanan “Çöktürme Planı”na çarptı. Albayrak, bu planda TRT ile birlikte özel rol biçilen Anadolu Ajansı'nda yayımlanmayan istifa mektubunu, Instagram hesabından paylaşmak zorunda kaldı.

 • img

  Guantanamo’nun ilk prototipi: İmralı

  Guantanamo’nun ilk prototipi İmralı Cezaevi’nde 21 yıldır tecrit altında tutulan Abdullah Öcalan, “üç ayaklı” yönetildiğini belirttiği İmralı Sistemi’ni, “Bir ayağı ABD, bir ayağı Avrupa, bir ayağı da Türkiye olan, kendine özgü yanları ve derinliği olan bir sistemdir” şeklinde tanımlıyor.

 • img

  Kürtler arası bir savaşın rolü Zerevani Gücü'ne mi verildi?

  Federe Kürdistan’da Kürt partileri arasındaki gerilim, Murat Karayılan’ın “çatışma istemiyoruz” açıklamalarına Mesut Barzani’nin şart koşması, sıcak çatışmaya zemin hazırlıyor. Peşmergenin olası bir çatışmaya katılmak istememesi üzerine bu rolün Başbakan Mesrur Barzani’ye bağlı Zerevani güçlerine verildiği belirtiliyor.

ARA