• img

  Şengal kararı Irak’ta oluşturulmak istenen Sünni bölgenin parçası mı?

  Hewler ile Bağdat hükümetleri arasında varılan “Şengal anlaşması” ABD öncülüğünde kurulmak istenen Sünni bölge projesinin startı olarak değerlendiriliyor.

 • img

  ENKS ulusal birlik görüşmelerini tıkatıyor

  Kuzey ve Doğu Suriye’deki Kürt güçler arasında süren ulusal birlik görüşmeleri, varılan mutabakata rağmen ENKS’nin yaklaşımı nedeniyle kaygan bir zemin üzerinde ilerliyor. ENKS, öne sürdüğü şartlarla ulusal birlik konusunda adeta ayak diretiyor.

 • img

  Mektumin’likten özyönetime

  Yüzyıllardır yaşadıkları topraklarda Suriye Baas rejimi tarafından “mektumin” sayılıp, Arap Kemeri ile kuşatılan Kürtler, bugün Türkiye başta olmak üzere küresel ve bölgesel güçlerin devrimi boğma çabalarına rağmen dünya halkları için bir pusula.

 • img

  Şakar: Kapitalist Modernite'ye karşı tek alternatif Demokratik Modernite

  Ortadoğu'yu kan gölüne çeviren Kapitalist Modernite karşısında tek çözüm yolunun PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın temsil ettiği Demokratik Modernite olduğunu belirten Avukat Mahmut Şakar, "Demokratik Modernite paradigması, 21. yüzyılım devrimci dinamiğini temsil etmektedir" dedi.

 • img

  Bağdat-Hewlêr anlaşması: Şengal saldırı, Kerkük tehdit, Mahmur ambargo altında

  Irak merkezi hükümeti ile Federe Kürdistan yönetimi arasında imzalanan anlaşma sonrası gözler Şengal, Kerkük ve Mahmur’a çevrildi. ABD'nin onayı ve Türkiye'nin baskısıyla imzalanan anlaşmayı, Şengal yönetimi kabul etmedi.

 • img

  Siyaset bilimci Güneş: Emperyalizmin kumaşı Kürtler ve Filistinlilere uymadı

  Kürtlerin ve Filistinlilerin verdikleri mücadelelerle küresel güçlerin kıskacındaki Ortadoğu’nun mevcut idari, siyasi haritasını zorladığını belirten Doç. Dr. Hakan Güneş, "Bu halkların varlıkları ve gerçeklikleri emperyalizmin gerçekliğiyle örtüşmüyor" dedi.

 • img

  Küresel güçlerin savaş sahası: Ortadoğu

  Çıkar çatışması içerisindeki küresel güçlerin fiili savaş sahasına dönüşen Ortadoğu'da sular durulmuyor. "Böl-parçala-yönet" ve "kazan kazan" politikaları ile bölgedeki birçok ülkeyi savaşa sürükleyen bu güçler, bugün tıpkı bir bumerag gibi giderek doğrudan kendilerini vurmaya başlayan çözümsüzlük kriziyle karşı karşıya.

 • img

  Hatip Dicle: Öcalan özgürleşmeden komplo sona ermez

  PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik 22’nci yılına giren uluslararası komployu anlamak için bu sürecin öncesi gelişmelere bakmak gerektiğini belirten deneyimli siyasetçi Hatip Dicle, “Sayın Öcalan tamamen özgür olmayana kadar komplonun tamamen sona erdiği söylenemez” dedi.

 • img

  Efkan Ala’nın aldığı bilgi üzerine ‘ohh’ çektiği suikast

  Kobanê protestolarına dair karanlıkta bırakılan olaylardan biri Bingöl Emniyet Müdürü Atalay Ürker’e yönelik suikast oldu. Selahattin Demirtaş, “Kontrol edemediğimiz güvenlik güçleri var” diyen dönemin İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya suikastın Kandil'le bağlantısı olmadığı bilgisini aktardıklarında Ala’nın “Ohh” çekip, “Öbür türlü olsaydı hiç içinden çıkamazdık” dediğini anlatmıştı.

 • img

  İmha edilemeyince ‘İmralı Planı’ devreye girdi

  Küresel güçler tarafından örülen komplo süreciyle 1999 yılında Türkiye’ye getirilen PKK Lideri Öcalan, özel olarak dizayn edilen İmralı Cezaevi’nde 21 yıldır tecrit altına alındı. Öcalan üzerinde dönen küresel pazarlıkların bir kısmı geride kalan bu yıllar içerisinde açığa çıktı.

 • img

  Ortadoğu’ya müdahalenin ilk adımı

  Ortadoğu coğrafyasına yönelik hesapları bulunan küresel güçler, engel olarak gördükleri PKK Lideri Abdullah Öcalan’ı fiziki olarak ortadan kaldıramayınca tasfiyeye başvurdu. Bu süreç, Öcalan’ın 9 Ekim 1998’de Suriye’den çıkarılmaya zorlanmasıyla adım adım örüldü.

 • img

  Bir yıl sonra Girê Spî ve Serêkaniyê: Ölüm, işkence, tecavüz, talan…

  Kürt, Arap, Türkmen, Ermeni ve Asuri halklarının birlikte eşit ve özgür bir yönetim oluşturduğu Girê Spî ve Serêkaniyê kentleri, bir yıldır Türkiye’nin himayesindeki Suriye Milli Ordusu’nun karıştığı gasp, talan, tecavüz, işkence ve ölümlerle anılır hale getirildi.

 • img

  Yasin Börü ile ilgili yargılama diğerlerine neden yapılmadı?

  Kobanê protestolarında hayatını kaybeden 54 kişiye dair soruşturmaların gerçek failleri bulmaktan öte mevcut şüpheliler üzerinden yürütüldüğünü belirten İHD Diyarbakır Şubesi'nden Av. Ercan Yılmaz, AKP'nin sürekli dillendirdiği Yasin Börü dosyası ilgili yargılamanın diğer ölümlere neden yapılmadığını sordu.

 • img

  Ölümleri ağırlaştıran cezasızlık

  Kobanê protestoları sırasında yaşanan ölümlerin bile ayrıştırılıp, faillerin ortaya çıkarılmaması nedeniyle yakınlarını kaybeden ailelerin yarası 6 yıldır kabuk bağlamadı. İzmir'de öldürülen Ekrem Kaceroğlu'nun babası o gün yaşananları "'İnsanlar ölmesin' dediğimiz sokakları sivil faşistler doldurmuştu, birden bizleri linç etmeye başladılar" sözleriyle anlattı.

 • img

  'Pençe' petrole atıldı!

  Türkiye'nin, Federe Kürdistan Bölgesi topraklarında sürdürdüğü "Pençe-Kartal" operasyonundan “petrol kaçakçılığı” çıktı. Operasyona KDP desteğinin altında da bu gerçeklik yatıyor.

ARA